Produkty czarnomorskie blog

Słońce na talerzu, czyli włoska uczta

3.06.2019

Kuchnia włoska jest jedną z najpopularniejszych na świecie. Nie bez powodu, ponieważ różnorodność smaków, świeże produkty oraz włoski temperament, zachwycają rzesze głodomorów, jak i kulinarnych mistrzów.

Pierwsza myśl, która przychodzi wam na myśl gdy słyszycie kuchnia włoska to? Pizza, spaghetti? Owszem, ale trzeba pamiętać,  że na tych potrawach nie kończy się kulinarna podróż po słonecznej Italii. Włoscy kucharze nie wyobrażają sobie dnia bez pomidorów, czosnku, cebuli czy oliwek. Wykorzystują także ryby i owoce morza, a obowiązkowym składnikiem większości dań są świeże zioła. W kuchni włoskiej spotykamy bardzo często oregano, pieprz, tymianek, rozmaryn, bazylię i estragon. Potrawy przygotowuje się na oliwie z oliwek i doprawia serami, najczęściej parmezanem i mozzarellą.

Kuchnia włoska słynie również z wielu przystawek. Są to m.in. różnego rodzaju sery. Wśród deserów królują kawowe tiramisu i delikatna panna cotta. Nie można również pominąć włoskich napoi, wina i pysznej kawy.

Posiłek we Włoszech składa się z czterech części. Pierwszą jest przystawka (antipasto), drugą primo piatto, czyli zupa lub jakieś danie mączne, kolejna, czyli secondo piatto to odpowiednik naszego dania głównego, podczas którego je się ryby lub mięso i warzywa. Posiłek zakończony jest obowiązkowo deserem.

Wracając do najpopularniejszych potraw...Wiedzieliście, że pizza, została wymyślona na cześć królowej Margherity i dlatego też najbardziej klasyczną odmianą pizzy jest właśnie margherita (z pomidorami, mozzarellą i bazylią)?
Obliczono także,  że na całym świecie każdego roku sprzedawanych jest 5 miliardów sztuk pizzy. W wyniku tego samego badania ustalono także, że najpopularniejszym czasem na jedzenie pizzy są sobotnie wieczory. Brzmi znajomo? ;)
Według Księgi Rekordów Guinnessa, rekord największej okrągłej pizzy na świecie został ustalony w 1990 roku, w RPA. Miała ona prawie 38 metrów średnicy i ważyła ponad 12 ton. Ktoś chętny na kawałek?

Kuchnia włoska jest naszą ulubioną, ponieważ wykorzystuje pomidory i ich przetwory, a my kochamy tradycyjne bolognese czy pyszną lasagne.
A jakie są wasze ulubione dania? Koniecznie dajcie znać! Nie zapomnijcie także dopisać, czy pizza z ananasem to nadal pizza! ;)

Zapisz się do naszego newslettera, aby otrzymywać informacje o aktualnościach i ofertach:

NEWSLETTER